Jako Mama małych dzieci chcesz pracować z domu, albo Twój Pracodawca postanowił, że będziesz pracować zdalnie, to przeszło Ci przez głowę pytanie: Jak efektywnie pracować w domu?

Zwłaszcza Mamy małych dzieci zastanawiają się jak można połączyć pracę i opiekę nad dziećmi. I tu bardzo ważne jest to, w jakim wieku są dzieci i czy potrafią zająć się same sobą. O pracy mamy w domu z małym dzieckiem pisaliśmy również tutaj.
Dla Osób, które nie muszą w trakcie pracy bujać równocześnie maluszka mamy pocieszającą wiadomość. Macie dużo łatwiej!
Podajemy Wam kilka sprawdzonych sposobów na to jak wydajnie pracować z domu i nie zwariować. A wszystkie Mamy zapraszamy również do grupy Mama bezpieczna finansowo, która wystartowała w ubiegłym roku.
Kilka sposobów na to, jak efektywnie pracować w domu:
Rozpoczęcie dnia.
Zapewne znasz już swój organizm i wiesz, czy najlepszą godziną na wstawanie jest 6:00, 7:30 czy może godzina 8:15… Nie patrz na to, że wiele osób każe wstawać o 5:30, pomedytować i ruszyć do pracy. U mnie (i u wielu osób, to po prostu niemożliwe). Posłuchaj swojego organizmu, ustawiaj budzik w zgodzie ze swoim rytmem i konsekwentnie wstawaj o tej samej godzinie.
Kwestie czysto fizyczne.
Pamiętaj o śniadaniu!
Weź prysznic, uczesz się, zrób makijaż (jeśli jesteś kobietą i na co dzień się malujesz) 😉 i ubierz się tak, jakbyś szedł do pracy. Zobaczysz jak wiele zmienia strój. Piżama, czy dres spowalnia ruchy, osłabia motywację do pracy. Poczuj się tak, jakbyś faktycznie miała zaraz wyjść na spotkanie z ważnym kontrahentem.
Chwila dla siebie.
Skorzystaj również z chwili dla siebie. Przeczytaj książkę, posłuchaj muzyki, ale i posłuchaj swoich myśli. I jeśli pojawi Ci się w głowie wir tematów na dziś, to weź kalendarz, spisz to, o czym zapomniałeś wczoraj i zrelaksuj się 🙂 Napij się dobrego soku owocowego, nastrój się pozytywnie i… do dzieła!
A w trakcie pracy:
Prowadź listę zadań
Przygotuj sobie na koniec dnia listę zadań na dzień następny. Zadania, których nie wykonałeś, przenieś na kolejny dzień – rozpisz je sobie godzinowo lub wg priorytetu. Pamiętaj, by dzielić sobie zadania na:
- Pilne i ważne
- Pilne, ale nie ważne
- Ważne, ale nie pilne
- Nie ważne i nie pilne
Tak – dobrze wiesz od których zacząć 😉
Zadbaj o potrzeby fizyczne
Podziel pracę na bloki czasowe.
Najlepsze są takie pomiędzy 45, a 90 minut. Jeśli możesz dane zadanie zamknąć w 45 minutach, to zrób sobie chociaż 5 minut przerwy, na szklankę wody lub soku, przegryzienie kanapki, bakalii, czy zjedzenie czegoś owocowego. Ramy czasowe mają dostosować się do Ciebie. Jeśli potrzebujesz 93 minut, by skończyć zadanie, to wydłuż trochę ten czas. Ponowny rozruch (na to, aby popracować 3 minuty) to bezsensowna strata czasu 😉
Ćwiczenia fizyczne
Jeśli masz w domu bieżnię, to uchyl okno i skorzystaj. Jeśli możesz wyjść i czujesz zmęczenie, to wyjdź nawet na półgodzinny spacer. Czasem wystarczy 10 przysiadów 😉 Jak zwykle – posłuchaj swojego organizmu.
Motywacja
Potrzebujesz dodatkowej motywacji? Umów się z koleżanką z pracy, na krótki telefon z samego rana, porozmawiajcie o planach zawodowych na dziś i ruszajcie do działania.
Podsumowanie dnia
Na koniec dnia zaplanuj dzień następny (wg wskazówek powyżej).
Jak efektywnie pracować w domu. Wyzwania i trudności:
Chęć wykonywania domowych czynności w trakcie pracy
To jedna z pokus, która skutecznie potrafi wyprowadzić z rytmu. Bo przecież, co to za problem, by nastawić pranie, ugotować obiad… Tak tak, sama się na tym łapałam, że pracuję od godziny, w między czasie przygotowałam napoje dla dzieci, przebrałam pieluszkę, sprawdziłam, czy czegoś nie potrzebują (chociaż przebywały pod czujnym okiem Taty), a potem zastanawiałam się, dlaczego tak mało zrobiłam
Rozmowy z sąsiadkami
Sąsiadka, Koleżanka, Mama – „ja tylko na chwilę, bo przecież jesteś w domu„… Wiadomość sms, na Messenger, telefon, bo „trzeba wypić kawę w dobrym towarzystwie i komuś trzeba się wygadać„
Zakupy
I nie chodzi tu tylko o wyskoczenie do sklepu, ale także przeglądanie sklepów online, bo napisała firma z ofertą i koniecznie teraz trzeba sprawdzić, co jeszcze mają.
Komunikatory, telefony, maile.
Jeśli masz do wykonania konkretne zadanie, to wycisz to wszystko, co może spowodować, że Twoja uwaga będzie rozproszona (bo… Messenger kliknął, przyszedł sms lub pojawił się nowy mail w skrzynce). To krótkie przerywniki, które niestety skutecznie wybijają nas z rytmu. Wycisz telefon, wyłącz skrzynkę mailową. Włączysz po wykonanym zadaniu.