Prowadzenie biznesu – strona internetowa czy social media. Czy w dzisiejszych czasach strona internetowa nie jest już czasem przeżytkiem? Wydaje się przecież, że teraz wszyscy spędzają czas i komunikują się w Social Media?
W jakich więc social media można założyć konto firmowe?
Gdy zadamy to pytanie, to pierwsza odpowiedź, która przychodzi nam do głowy, to zapewne Facebook 🙂
Zanim jednak zaczniemy zakładać konta we wszystkich możliwych social media, zastanówmy się, gdzie przebywają nasi Klienci. Bo przecież to wśród nich chcemy budować swój ekspercki wizerunek.
To miejsce, w którym praktycznie każda firma znajdzie swoich Klientów. Warto tu nawiązać „bliższą znajomość z Fanami”, zapoznać nie tylko z firmą i jej ofertą, ale przede wszystkim zbudować społeczność wokół marki.
Dodatkowo dzięki pixelowi Facebooka można zapoznać się z profilem, poznać grupę docelową i dzięki temu optymalizować reklamy.
Tu możemy na bieżąco przesyłać fotografie, świetne miejsce do przesyłania relacji na żywo.
Warto nie tylko dodawać zdjęcia produktów, ale robić także prezentacje produktów np. na modelach, stylizacje w naturalnym środowisku, sposób korzystania z produktów, pokazać firmę, miejsce.
To moje ulubione social media. Kopalnia inspiracji. Warto oprócz tablic z pinami (pin to zdjęcie, obraz) dotyczących stricte firmy dołożyć również tablice z pinami, które mogą interesować Klientów Waszej firmy. Np. sklep internetowy z zabawkami, powinien zawierać również tablice z tematami, które mogą interesować mamy: jedzenie dla dzieci, pomysły w domu, ogrodzie itp… chodzi o to, by mama szukając inspiracji na obiadek dla pociechy, znalazła także tablicę z zabawkami, które będą inspiracją na prezent dla dziecka.
Przy okazji zapraszam do obserwowania naszego profilu na Pinterest – aloesbielsko.pl
YouTube
Największy kanał z filmikami. Jeśli posiadasz w ofercie produkty, które mogą sprawiać problem w ich używaniu, albo wręcz chcesz pokazać jak można z nich korzystać, to warto nagrywać filmiki.
To szybki sposób na dotarcie do klientów, którzy wolą obraz, niż tekst. To również dobry pomysł na filmiki do nauki języków. Obecnie ciężko znaleźć dziedzinę z której nie ma filmiku na YouTube.
To rewelacyjny sposób na przekazywanie szybkich informacji. Świetnie sprawdza się w mediach, firmach, które prowadzą różne projekty, którymi chcą się dzielić.
Miejsce do budowania sieci zawodowej. Nasi znajomi mają swoich znajomych, wielu zaprasza się wzajemnie, mimo, że nie znają się osobiście i nagle okazuje się, że ktoś wrzuca ogłoszenie na swoją tablicę i można zareagować na czyjeś zapytanie, czy ofertę i pozyskać nowego Klienta, czy Współpracownika.
To również ciekawe narzędzie do poszukiwania Pracowników.
Czy warto więc tworzyć stronę internetową?
Odpowiedź brzmi: TAK!
Po pierwsze dlatego, że nie każdy posiada konto w Social Media. Po drugie dlatego, że prowadząc takie konto nie jesteśmy jego właścicielem. Jesteśmy uzależnieni od właściciela portalu i może zdarzyć się tak, że nasz wpływ na widoczność profilu, wpisów, czy zdjęć będzie coraz słabsza. Możemy również spotkać się z sytuacją, że będziemy musieli słono płacić, by osoby zainteresowane kontaktem z nami, mogły zobaczyć nasze wpisy.
Co potrzebuję, by uruchomić stronę internetową?
Aby uruchomić stronę internetową potrzebujesz serwer (miejsce w którym będzie zaparkowana domena) oraz domenę – czyli adres, który będzie wpisywany, by strona się wyświetliła.
Obecnie należy również pamiętać, by automatycznie włączyć na stronie certyfikat SSL (by zwiększyć wiarygodność swojej strony w sieci, będzie się wtedy świeciła zielona kłódka).
Gdzie kupić serwer i domenę?
Gdy rozmawiam z różnymi osobami, to zauważyłam, że wielu z nich szuka promocji. I to jest zrozumiała postawa, jednak nie wolno zapomnieć o drugim kroku!
Obowiązkowo trzeba sprawdzić jaka cena będzie w kolejnym roku za przedłużenie domeny czy serwera. Zdarza się, że można zakupić domenę z końcówką „.pl” za 1 zł, a przedłużenie kosztuje 100zł (ceny netto).
Wolę skorzystać z oferty, gdzie w pierwszym roku płacę 9,89zł, a za przedłużenie 40,20 zł (ceny netto).
Dzięki temu za dwa lata płacę ok 25zł, a nie raz tyle, czyli 50,50zł.
Warto to wziąć pod uwagę zwłaszcza gdy uruchamiamy biznes i korzystamy z dotacji z UP. W tym momencie nie warto oszczędzać tych 8zł i kupować domeny w promocji (bo teraz otrzymaliśmy pieniądze), pytanie jak za rok będzie działała firma i czy wtedy nie będzie dla nas problemem, by już z własnej kieszeni sfinansować przedłużenie domeny.
Zarówno ja, jak i moi Klienci korzystamy z oferty SeoHost.pl Warto zapoznać się z ich ofertą. Support w tej firmie niejednokrotnie pozytywnie mnie zaskoczył. Począwszy od tego, że odpowiedzi na zapytania są możliwie szybko (czasem nawet w ciągu 5 – 10 minut), a skończywszy na tym, że Panowie chętnie pomagają, udzielają podpowiedzi w kulturalny, sympatyczny sposób, co w przypadku kontaktów z informatykami nie zawsze jest regułą.
Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?
To bardzo trudne pytanie, ponieważ prostą stronę wizytówkową można mieć już za 300zł, trochę bardziej rozbudowaną (z kilkoma zakładkami) od 500zł.
W zależności od tego jak bardzo jest rozbudowana, jakie posiada funkcjonalności strona może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Warto zebrać kilka ofert i porównać.
Strony można stworzyć w oparciu o różne kody. Należy wziąć pod uwagę, to czy firma, która przygotuje stronę przeszkoli nas w dokonywaniu zmian, wprowadzaniu tekstu i zdjęć, czy będziemy od niej uzależnieni i będziemy musieli płacić za każdą zmianę (ceny, daty…) na stronie.
Jeśli chcesz poznać nasze realizacje, to zapraszam tutaj.